IP Scan – dofinansowanie na usługę identyfikacji praw IP w Twojej firmie

Zastanawiasz się czy Twoja firma posiada własność intelektualną, a jeśli tak, to czy i jak należałoby ją chronić? Urząd Patentowy RP wychodzi naprzeciw rozmyślaniom małych i średnich przedsiębiorstw dołączając do państw oferujących usługę IP Scan, która dostępna będzie prawdopodobnie od drugiego kwartału 2024 r.

Dlaczego warto zainteresować się usługą IP Scan?

Wiele firm w Polsce, skupiając swoją uwagę na efektywnym prowadzeniu biznesu, nawet nie zdaje sobie sprawy że może posiadać wartościową własność intelektualną, którą należałoby chronić, żeby po pierwsze, zabezpieczyć się przed jej kopiowaniem przez konkurentów, ale także, w niektórych przypadkach, żeby zrobić z niej właściwy użytek i czerpać korzyści finansowe. Zwykle przecież firma działa pod jakąś nazwą, oznacza swoje produkty czy usługi konkretną marką czy kreuje rozwiązania charakteryzujące się wyjątkowym wzornictwem lub nowatorską myślą techniczną. Te wszystkie rozwiązania mogą podlegać ochronie – należy je tylko wydobyć na światło dzienne i stworzyć dla nich optymalny plan ochrony.

Jak wygląda realizacja usługi IP Scan?

Zgodnie z założeniami, usługa IP Scan ma na celu identyfikację posiadanych przez przedsiębiorstwo wartości niematerialnych i prawnych, które mogą lub powinny podlegać ochronie. W drugim kroku dokonywana jest ich analiza, której efektem jest zbudowanie strategii dalszych działań mających na celu ich zabezpieczenie. Analizie poddane zostaną wszelkie możliwe aktywna, m.in. znaki towarowe, wzory przemysłowe, użytkowe czy wynalazki, które następnie mogą czy nawet powinny zostać objęte ochroną. Efektem wspólnej pracy jest przygotowanie przez eksperta ds. własności intelektualnej finalnego raportu, który będzie zawierał m.in.:

  • krótki opis modelu biznesowego MŚP,
  • zidentyfikowane aktywa związane z własnością intelektualną,
  • strategię ochrony tych aktywów wraz ze wskazaniem optymalnych sposobów zarządzania prawami własności intelektualnej w przedsiębiorstwie,
  • podsumowanie i rekomendacje pozwalające na podejmowanie spójnych i efektywnych działań w przyszłości.

Dofinansowanie usługi

Co ważne, koszt usługi objęty jest programem dotacji utworzonym w celu pomocy unijnym mikro, małym i średnim przedsiębiorstwom. Grant pozwala na uzyskanie zwrotu poniesionych kosztów usługi IP Scan w wysokości 90%! O możliwości składania wniosków w ostatnim już prawdopodobnie programie grantowym pisaliśmy w poprzednim artykule (link).

Wnioski o usługę IP Scan będzie można składać do Urzędu Patentowego RP, szczegóły podane zostaną po uruchomieniu programu.
Więcej informacji o samej usłudze znajduje się pod linkiem: https://lnkd.in/dghAf2ZD

Jesteś zainteresowany otrzymaniem skorzystania z usługi? Chcesz uzyskać więcej informacji o programie IP Scan? Zapraszamy do kontaktu!

 

KONTAKT

Dominika Fikus-Graf
radca prawny
dominika.fikus@ipwl.pl
+48 663 057 600
Anna Rokicka
rzecznik patentowy
anna.rokicka@ipwl.pl
+48 502 294 530
LOGO IP WILLOW TREE CZARNE

One thought on “IP Scan – dofinansowanie na usługę identyfikacji praw IP w Twojej firmie

Comments are closed.

Scroll to Top