Jak uzyskać dofinansowanie na znak towarowy lub wzór przemysłowy

dofinansowanie, grant, pieniądze

Dofinansowanie ze środków unijnych na rok 2024

Zastanawiasz się nad rejestracją znaku towarowego lub wzoru przemysłowego? Chciałbyś zmniejszyć koszty z tym związane? To dobry czas na podjęcie kroków! Właśnie ruszył nabór na dofinansowanie ze środków unijnych na zgłoszenie znaków towarowych i wzorów przemysłowych. Poniżej znajdziesz wszystkie potrzebne informacje.

Kto może skorzystać z dofinansowania?

Fundusz MŚP (SME Fund 2024) skierowany jest dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorców działających na terenie Unii Europejskiej.  Są to więc zarówno osoby fizyczne, spółki, ale także fundacje i stowarzyszenia prowadzące działalność gospodarczą.

Wniosek można złożyć samodzielnie lub przy pomocy przedstawiciela (np. radcy prawnego czy rzecznika patentowego).

Ile wynosi dofinansowanie?

Dofinansowanie obejmuje opłaty urzędowe za zgłoszenie znaku towarowego lub wzoru przemysłowego i wynosi:

  • 75% kosztów opłat za zgłoszenie znaku lub wzoru w Unii Europejskiej (w procedurze krajowej lub w EUIPO),
  • 50% kosztów opłat za zgłoszenie znaku lub wzoru w krajach poza Unią Europejską (w procedurze międzynarodowej WIPO)
Maksymalna kwota zwrotu to 1000 EUR. Dofinansowanie może być wykorzystane na dowolną liczbę zgłoszeń. Możliwe jest więc zgłoszenie np. dwóch znaków towarowych, jednego w Urzędzie Patentowym RP, a drugiego w EUIPO.

Kiedy można złożyć wniosek?

Wnioski są przyjmowane od 22 stycznia do 6 grudnia 2024 r. Suma przeznaczona na dofinansowanie jest jednak ograniczona – w tym roku jest to 20 mln EUR. Dofinansowanie jest udzielane według kolejności zgłoszeń do czasu wykorzystania dostępnych środków. Zainteresowanie dofinansowaniem jest spore, dlatego nie warto zwlekać z decyzją o złożeniu wniosku.

Przyznane dofinansowanie (bon) jest ważne przez 2 miesiące. Okres ten może być przedłużony o dodatkowe 2 miesiące. Oznacza to, że maksymalnie w ciągu 4 miesięcy od uzyskania dofinansowania należy złożyć wniosek o rejestrację znaku towarowego lub wzoru przemysłowego. W innym wypadku bon straci ważność i nie będzie mógł być wykorzystany.

Jesteś zainteresowany otrzymaniem dofinansowania? Chcesz uzyskać więcej informacji o dofinansowaniu? Zapraszamy do kontaktu!

 

KONTAKT

Dominika Fikus-Graf
radca prawny
dominika.fikus@ipwl.pl
+48 663 057 600
Anna Rokicka
rzecznik patentowy
anna.rokicka@ipwl.pl
+48 502 294 530
LOGO IP WILLOW TREE CZARNE
Scroll to Top